Prostat Hastalıkları ve Kanserleri

Ürolojide Başarı Ekip İşidir...

Prostat Hastalıkları ve Kanserleri

Ankara Prostat Kanseri Tedavisi

Kronik prostatit tüm erkeklerin üçte birinde görülen ve yaşam konforunu kötü etkileyen bir durumdur. Penis ve testisten başlayıp, makata doğru vuran ağrı, sık idrara çıkma, ağrılı işeme, boşalma sonrası ağrı, menide kan gelmesi ve sertleşme bozukluğu gibi şikayetlere sebep olur. Kesin sebebi bilnmemekle birlikte, otoimmun hastalıklar, pelvik taban kaslarındaki spazmlar ve stres ana faktörlerdir.

Spesifik bir tedavisi olmamakla birlikte, prostat hapları, psikolojik tedavi, antioksidan tedaviler, uzun süreli antibiyotik kullanımı, pelvik taban kaslarına fizik tedavi, nörolojik ağrı kesiciler gibi çeşitli tedavi seçenekleri önerilmektedir.

Prostat idrar kanalını çepeçevre saran ve büyümesi ile (BPH) işemede güçlük, sık idrara çıkma, idrarını tam boşaltamama, gece idrara uyanma, ağrılı boşalma gibi sıkıntılara sebep olur. BPH, yaşlanan erkeğin en temel sorunlarında biridir. 60 yaşında her iki erkekten birinde, 80 yaşında ise tüm erkeklerde görülen bir durumdur.

Tedavi edilmez ise tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, İdrardan kan gelmesi, mesane taşı oluşumu ve en sonda böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Kesin tanı konulduktan sonra ilk etapta ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı veya fayda etmediği durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. Modern teknolojiler ile açık cerrahi artık çok nadir uygulanmaktadır. Plazmakinetik TUR prostatektomi ve özellikle HOLEP (Lazer ile prostatın çıkartılması) ile tüm prostat büyümelerine kapalı olarak ameliyat edilebilmekte. Hasta 1 gün içerisinde günlük yaşamına dönebilmektedir. Kapalı prostat cerrahilerinde idrar tutma ve sertleşme fonksiyonları zarara görmemektedir. Sağlık koşulları ameliyat için uygun olmayan hastalarda da Radyofrekans ile prostat rahatlatılabilmektedir.

Prostat kanseri erkeğin e sık görülen kanseri olup, yılda 33 bin erkek bu sebeple vefat etmektedir. Erken dönemde hiçbir belirtisi olmayan bu kanser belirti verdiğinde ise prostat dışına yayılmış olarak tespit edilmektedir. Prostat kanseri, 50 yaş sonrası düzenli PSA takibi ve üroloji muayenesi ile tespit edilebilmektedir. Ailede prostat kanseri, şişmanlık ve sigara içimi en önemli risk faktörleridir.

Prostat kanserinde birçok tedavi seçeneği vardır. Bunlar aktif izlem, cerrahi (açık, laparoskopik, robotik), radyoterapi, brakiterapidir. Cerrahide idrar tutan kaslar artık başarı ile korunabilmekte ve eğer kanser sinirlere sıçramamışsa, sertleşme de korunabilmektedir.